Цироз печінки

0
56

Цироз печінки — це серйозне захворювання, що вимагає важкого і тривалого лікування. Однак, причинами даної патології можуть бути абсолютно різні чинники, багато з яких піддаються якщо не лікування, то контролю. У даній статті ми докладно розберемо причини виникнення цирозу печінки та методи його профілактики.

Характеристика захворювання і стадії розвитку цирозу печінки
Це ураження є кінцевою стадією різних хронічних захворювань печінки. Даний діагноз ставиться, коли патологічні зміни в клітинах органу (гепатоцитах) стають незворотними. При цирозі гепатоцити гинуть внаслідок запального процесу, а на їх місці утворюється фіброзна (сполучна) тканина. В цілому даний процес можна назвати імунозапальних. В результаті структура печінки серйозно порушується. Руйнування гепатоцитів — вкрай небезпечний процес, так як дані клітини виконують безліч важливих функцій: вони беруть участь в обмінних процесах і секреторну діяльність (виділення жовчі і перероблених речовин в кишечник), знешкоджують токсини і інші шкідливі речовини. В результаті печінка перестає виконувати свої функції в повній мірі: шкідливі речовини потрапляють в кровоносну систему, викликаючи інтоксикацію організму.

Корисно знати!
Гепатоцити — клітини паренхіми печінки (печінкової тканини), на основі яких формуються печінкові часточки — структурно-функціональні одиниці печінки. У розвинених країнах цироз печінки входить до шістки основних причин смерті пацієнтів від 35 до 60 років. У всьому світі від нього щорічно помирають 40 мільйонів чоловік, в Європі — близько 170 тисяч. За останнє десятиліття кількість смертей зросла на 12%. Варто сказати, що це в першу чергу чоловіча хвороба. Сильна стать страждає вiд неї в три рази частіше, ніж жінки. Дане захворювання зазвичай розвивається після 40 років. Це захворювання має етапний перебіг. Кожна стадія відрізняється ступенем патологічних змін, симптомами і необхідним лікуванням. Для визначення стадії використовується спеціально розроблена для цього шкала по Чайлд-Пью. Для вірної оцінки потрібно здати деякі аналізи, а також врахувати клінічні прояви захворювання на поточний момент часу. Якщо вам потрібна термінова діагностика, заходьте на наш сайт http://regeneraciya.com.ua/ і наші фахівці вам допоможуть. Перша ступінь практично не має симптомів. Аналізи крові характеризуються зменшенням рівня білірубіну, та зменшенням протромбінового індексу до 60-80 одиниць. При цьому запальні процеси вже почалися і загиблі гепатоцити заміщаються сполучною тканиною. На другій стадії захворювання починають з’являтися перші неспецифічні симптоми: слабкість, апатія, головні болі, нудота і проноси, слабкий апетит, дискомфорт в правому підребер’ї, кровотечі з носа і кровоточивість ясен. У чоловіків можливо облисіння і збільшення молочних залоз. Починають проявлятися печінкова енцефалопатія і асцит. Дана стадія називається субкомпенсована цирозом, так як хвороба ще можна повернути в стадію компенсації.

Зверніть увагу!
Печінкова недостатність — комплекс симптомів, який характеризується порушенням однієї або декількох функцій печінки. Асцит — одне з ускладнень цирозу, проявляється скупченням вільної рідини в черевній порожнині. Далі слід термінальна стадія, на якій енцефалопатія і асцит прогресують, шкірні покриви знаходять жовтуватий колір, спостерігається м’язова атрофія і анемія. Дана стадія небезпечна розвитком серйозних ускладнень, які можуть призвести до летального результату. Серед таких ускладнень: печінкова кома, тромбоз ворітної вени, рак печінки, внутрішні кровотечі, а також інфекційні ускладнення. Як можна дізнатися про стан печінки? Раніше для цього було потрібно проведення біопсії, проте зараз оцінка можлива за допомогою спеціального комплексу розрахункових тестів, в яких використовуються результати досліджень крові та мінімальні анамнестичні дані, проте золотим стандартом залишається біопсія. Спеціально розроблені алгоритми визначають стадію фіброзу (F0, F1, F2, F3, F4) і ступінь некровоспалітельного процесу (А0, А1, А2, А3) по міжнародній загальноприйнятій системі METAVIR. Дана шкала включає в себе аналіз 6 показників: вік, індекс маси тіла, гіперглікемія, кількість тромбоцитів, рівень альбуміну, ставлення ферментів аспартатамінотрансферази і аланінамінотрансферази.

Причини захворювання
Цироз може бути викликаний різними причинами, а найпоширеніша з них — віруси гепатиту. Найбільш небезпечним для печінки є гепатит С, так як він призводить до розвитку цирозу в 97% випадків. Алкогольна форма розвивається в результаті неконтрольованого вживання спиртних напоїв. Лікарський тип виникає через тривале вживання гепатотоксичних препаратів. Вроджена форма цирозу — результат деяких генетичних патологій (гемохроматоз, тирозиноз, галактоземія та ін.). При недостатньому кровообігу і тривалому венозному застої в печінці діагностується застійна форма захворювання. Обмінно-аліментарний цироз розвивається в результаті метаболічних порушень. Вторинний біліарний цироз — наслідок порушення відтоку жовчі (хвороба розвивається через 3-18 місяців після порушення прохідності жовчних проток). Якщо причина хвороби не з’ясована, такий цироз називається криптогенним. Первинний біліарний цироз також відноситься до категорії захворювання неясної етіології.

Ознаки цирозу Як уже згадувалося, симптоми цирозу печінки залежать від стадії захворювання. Основними з них, незалежно від етіології, є: знижена працездатність, неприємні відчуття в животі, підвищена температура тіла, біль у суглобах. При огляді виявляється помірне збільшення селезінки, збільшення і ущільнення печінки, деформація її поверхні. На більш серйозних стадіях спостерігається здуття живота, нудота і блювота, можлива діарея при вживанні жирної їжі, тяжкість і біль у правому підребер’ї. На термінальній стадії можуть виникати жовтяниця, асцит, набряки ніг, варикозне розширення вен стравоходу. У деяких випадках розвивається геморой. При виявленні тих чи інших захворювань печінки необхідно звертатися до лікаря гастроентеролога-гепатолога.

ПОДЕЛИТЬСЯ

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here